Breadcrumb

Courses

The ECE curriculum is designed to offer an education in three areas - foundational sciences, primary focus areas and technical electives. Students creating a course schedule following this program receive a well-balanced perspective of the world’s challenges and the industry’s role in contributing to advancements while gaining experience in their preferred area of research.

As part of the program, students must follow a strict policy of academic integrity.

Spring 2018 Course List

EE 001A/EE 01LA

Engineering Circuit Analysis I

Instructor: Hossny El-Sherief

EE 003

Electronics, Smartphones, and Mobile Internet

Instructor: Thomas Underhill

EE 020

Linear Methods for Engineering Analysis and Design Using MatLab

Instructor: Roman Chomko

EE 100B

Electronic Circuits

Instructor: Roman Chomko

ENGR 109

Technology in Modern Europe & America, 1700-Present

Instructor: Tofigh Heidarzadeh

EE 110B

Signals and Systems

Instructor: Yingbo Hua

EE 111

Digital and Analog Signals and Systems

Instructor: Shaolei Ren

EE 114

Probability, Random Variables, and Random Processes in Electrical Engineering

Instructor: Samet Oymak

EE 116

Engineering Electromagnetics

Instructor: Aleksandr Khitun

EE 118

Radio Frequency Circuit Design

Instructor: Roman Chomko

EE 120A

Logic Design

Instructor: Sheldon Tan

EE 120B

Introduction to Embedded Systems

Instructor: Phillip Brisk

EE 132

Automatic Control

Instructor: Wei Ren

EE 135

Analog Integrated Circuit Layout and Design

Instructor: Albert Wang

EE 136

Semiconductor Device Processing

Instructor: Jianlin Liu

EE 144

Introduction to Robotics

Instructor: Konstantinos Karydis

EE 147

Graphics Processing Unit Computing and Programming

Instructor: Daniel Wong

EE 151

Introduction to Digital Control

Instructor: Hossny El-Sherief

EE 155

Power System Analysis

Instructor: Nanpeng Yu

EE 162

Introduction to Nanoelectronics

Instructor: Aleksandr Khitun

ENGR 181W

Technical Communications and Documentation

Instructor: Tofigh Heidarzadeh

EE 203

Solid-State Electronics

Instructor: Elaine Haberer

EE 205

Optoelectronics and Phototonic Devices

Instructor: Jianlin Liu

EE 212

Quantum Electron Transport

Instructor: Roger Lake

EE 221

Radio-Frequency Integrated Circuit Design

Instructor: Albert Wang

EE 232

Introduction to Smart Grid

Instructor: Hamed Mohsenian-Rad

EE 240

Pattern Recognition

Instructor: Salman Asif

EE 243

Advanced Computer Vision

Instructor: Amit Roy Chowdhury

EE 249

Power System Dynamics

Instructor: Nanpeng Yu

EE 257

Global Navigation Satellite System Signal Processing and Receiver Design

Instructor: Zak Kassas

EE 259

Colloquium in Electrical Engineering

Instructor: Zak Kassas

EE 260

Seminar in Electrical Engineering

Instructor: Mihri Ozkan

EE 260

Seminar in Electrical Engineering

Instructor: Hyoseung Kim

EE 260

Seminar in Electrical Engineering

Instructor: Alexander Balandin